English
Grundet planlagt vedligehold vil der tirsdag d 6/9 være en midlertidig strømafbrydelse, som vil påvirke bygninger på Institut for Fysik og Astronomi og Institut for Matematik.
Fredag den 9. september 2022 vil skallen for en række bygninger blive aflåst. Det kræver medarbejderkort at komme ind. Se hvilke bygninger det drejer sig om her.
Det Kgl. Bibliotek arbejder på at få danske Open Access-tidsskrifter optaget i Directory of Open Access Journals og dermed styrke tidsskrifternes anseelse og gennemslagskraft som videnskabelige Open Access-tidsskrifter.
Fredag d. 9. september holder de studerende Danmarks Største Fredagsbar og Idrætsdag i Universitetsparken. Det betyder ændrede tilkørsels- og parkeringsforhold både før og efter begivenheden. Se her, hvilke områder der er berørte.
Bruger du iPhone, iPad eller andre Apple-produkter i arbejdssammenhæng, skal du hurtigst muligt opdatere til den nyeste softwareversion.
Har du et dristigt og nytænkende forskningsprojekt i støbeskeen? Eller måske en banebrydende publikation på vej? Så kan du søge støtte til at realisere projektet fra Aarhus Universitets Forskningsfond. Ansøgningsfristen for støtte fra AUFF er i september.
Vores holdaktiviteter i salen starter op igen i uge 33 (fra mandag d. 13. august)
Klik her for at se de spændende tilbud og læs mere om AU Motion.
På Institut for Fysik og Astronomi glæder man sig til at tage imod de internationale studerende og undervise dem i kvanteteknologier.