Uddannelsesudvalg på Natural Sciences

Herunder finder du oversigter over uddannelsesudvalg og uddannelsesansvarlige på Faculty of Natural Sciences.

Den uddannelsesansvarlige er skrevet med et tal - ex (8) - efter sit navn, der matcher uddannelsen

Studerende i uddannelsesudvalg fremgår ikke pga. GDPR.

Der tages forbehold for ændringer.


Kandidatuddannelse i Bioinformatik (1)

Bachelor- og kandidatuddannelse i Biologi (2)

Bachelor- og kandidatuddannelse i Datalogi (3) Bachelor- og kandidatuddannelsen i IT-Produktudvikling (4) EVU ved Datalogi (5)

Bachelor-og kandidatuddannelsen i Datavidenskab (6)

  • Uddannelsesansvarlig: Professor Jens Ledet Jensen (6) (jlj@math.au.dk), Institut for Matematik 
  • Lektor Kasper Green Larsen (larsen@cs.au.dk), Institut for Datalogi
  • Lektor Allan Würtz (awurtz@econ.au.dk), Institut for Økonomi
  • Ingeniørdocent Henrik Karstoft (hka@eng.au.dk), Institut for Ingeniørvidenskab

Bachelor- og kandidatuddannelse i Fysik og kandidatuddannelsen i Astronomi (7)

Bachelor- og kandidatuddannelse i Geologi og kandidatuddannelsen i Geofysik (8)

Bachelor- og kandidatuddannelse i Kemi (9) Bachelor- og kandidatuddannelse i Medicinalkemi (10)

Bacheloruddannelsen i Matematik (11) Kandidatuddannelsen i Matematik (12) Kandidatuddannelsen i Statistik (13) Bacheloruddannelsen i Matematik-økonomi (14) Kandidatuddannelsen i i Matematik-økonomi (15) Kandidatuddannelsen i Videnskabsstudier (16)

  • Uddannelsesansvarlig: Viceninstitutleder Steen Thorbjørn (11, støttekurser) (steenth@math.au.dk), Institut for Matematik  
  • Uddannelsesansvarlig: Lektor Andrew Swann (11) (swann@math.au.dk), Institut for Matematik
  • Uddannelsesansvarlig: Lektor Anders Nedergaard Jensen (12) (jensen@math.au.dk), Institut for Matematik
  • Uddannelsesansvarlig: Lektor Lars Nørvang Andersen (13) (larsa@math.au.dk), Institut for Matematik
  • Uddannelsesansvarlig: Lektor Jan Pedersen (14) (jan@math.au.dk), Institut for Matematik
  • Uddannelsesansvarlig: Lektor Andreas Klose (15) (aklose@math.au.dk), Institut for Matematik
  • Uddannelsesansvarlig: Lektor Kristian Hvidtfelt Nielsen (16) (khn@css.au.dk), Institut for Matematik
  • Observatør: Fagsekretær Louise Kobek Thorsen (lkt@math.au.dk)
  • Observatør: Uddannelseskoordinator Maiken Dazelle Nielsen (maiken@au.dk)

Bachelor- og kandidatuddannelse i Molekylærbiologi (17)

Bachelor- og kandidatuddannelse i Nanoscience (18)

Kontakt

Opdatering af repræsentanter sendes til: