Uddannelsesudvalg på Natural Sciences

Herunder finder du oversigter over uddannelsesudvalg og uddannelsesansvarlige på Faculty of Natural Sciences.

Den uddannelsesansvarlige er skrevet med et tal - ex (8) - efter sit navn, der matcher uddannelsen. 

Vi tager forbehold for ændringer.


Kandidatuddannelse i Bioinformatik (1)

Studenterrepræsentanter

  • Mathias Byskov Nielsen
  • Cornelia Buus

Bachelor- og kandidatuddannelse i Biologi (2)

Studenterrepræsentanter

  • Charlotte Brown Petersen
  • Maja Lermark Schøn
  • Caroline Gert Christensen
  • Astrid Særmark Uebel
  • Sarah Ladegaard Kyneb
  • Johannes Aamann Jessen
  • Observatør: Studenterstudievejleder Sara Marie Kryger
  • Observatør: Uddannelsesrådgiver Benita Nordentoft Hyldgaard
  • Suppleant: Jennie Spicker Schmidt    

Bachelor- og kandidatuddannelse i Datalogi (3) Bachelor- og kandidatuddannelsen i IT-Produktudvikling (4) EVU ved Datalogi (5)

Studenterrepræsentanter

  • Viceformand: Magdalena Kalin-Czerska, Datalogi (201805161@post.au.dk)
  • Johannes Sjølander Ernstsen, Datalogi
  • Lena Mølgaard Laustsen, Datalogi
  • Louise Mathiasen, IT-Produktudvikling
  • Erik Funder Carstensen, Datalogi
  • Henrik Dalsgaard Henriksen, IT-Produktudvikling

Bachelor-og kandidatuddannelsen i Datavidenskab (6)

  • Uddannelsesansvarlig: Professor Jens Ledet Jensen (6) (jlj@math.au.dk), Institut for Matematik 
  • Lektor Kasper Green Larsen (larsen@cs.au.dk), Institut for Datalogi
  • Lektor Allan Würtz (awurtz@econ.au.dk), Institut for Økonomi
  • Ingeniørdocent Henrik Karstoft (hka@eng.au.dk), Institut for Ingeniørvidenskab

Studenterrepræsentanter

  • Ditte Lønborg Mikkelsen
  • Andreas Tind Damgaard
  • Jacobine Thorborg Mulvad
  • Tobias Jensen

Bachelor- og kandidatuddannelse i Fysik og kandidatuddannelsen i Astronomi (7)

Studenterrepræsentanter

  • Erik Holm Steenberg, Fysik
  • Morten Søtang Jacobsen, Fysik
  • Claus Normann Madsen, Fysik
  • Julie Thiim Gadeberg, Astronomi
  • Observatør: Studenterstudievejleder Sheila Lærkegaard Johansen (studievejleder.fysik@au.dk)

Bachelor- og kandidatuddannelse i Geologi og kandidatuddannelsen i Geofysik (8)

Studenterrepræsentanter

  • Bjarke Rasmussen Nebsbjerg
  • Maria Hvidkjær Jensen
  • Maria Winther Svendsen
  • Mathilda Esquivel
  • Observatør: Studenterstudievejleder Peter Lund Hinnerfeldt (studievejleder.geologi@au.dk)

Bachelor- og kandidatuddannelse i Kemi (9) Bachelor- og kandidatuddannelse i Medicinalkemi (10)

Studenterrepræsentanter

  • Julie Troldtoft Holm, Kemi
  • Hans Christian Dahl, Kemi
  • Rune W.M. Jensen, Medicinalkemi
  • Sofie Falk Vinther, Medicinalkemi
  • Malene Siri Berg Jacobsen
  • Observatør: Studenterstudievejleder Anne Kristensen (studievejleder.kemi@au.dk)

Bacheloruddannelsen i Matematik (11) Kandidatuddannelsen i Matematik (12) Kandidatuddannelsen i Statistik (13) Bacheloruddannelsen i Matematik-økonomi (14) Kandidatuddannelsen i i Matematik-økonomi (15) Kandidatuddannelsen i Videnskabsstudier (16)

  • Uddannelsesansvarlig: Lektor Niels Lauritzen (11) (niels@math.au.dk), Institut for Matematik
  • Uddannelsesansvarlig: Lektor Anders Nedergaard Jensen (12) (jensen@math.au.dk), Institut for Matematik
  • Uddannelsesansvarlig: Lektor Markus Kiderlen (13) (kiderlen@math.au.dk), Institut for Matematik
  • Uddannelsesansvarlig: Lektor Jan Pedersen (14) (jan@math.au.dk), Institut for Matematik
  • Uddannelsesansvarlig: Lektor Andreas Klose (15) (aklose@math.au.dk), Institut for Matematik
  • Uddannelsesansvarlig: Lektor Kristian Hvidfelt Nielsen (16) (khn@css.au.dk), Institut for Matematik
  • Lektor Andrew Swann (swann@math.au.dk),  Institut for Matematik
  • Observatør: Lektor Steen Thorbjørnsen (steenth@math.au.dk), Institut for Matematik
  • Observatør: Fagsekretær Kathrine Tang Riewe (tang@math.au.dk)
  • Observatør: Uddannelseskoordinator Maiken Dazelle Nielsen (maiken@au.dk)

Studenterrepræsentanter

  • Laura Haunstrup Krog, Matematik
  • Martin Rugager Vase, Videnskabsstudier
  • Thomas Kirkegaard Kloster, Matematik-økonomi
  • Maria Askholm Nielsen, Matematik-økonomi
  • Observatør: Nanna Graves Sørensen (studievejleder.matematik@au.dk
  • Observatør Studenterstudievejleder Anne Katrine Tinggaard (studievejleder.matoek@au.dk

Bachelor- og kandidatuddannelse i Molekylærbiologi (17)

Studenterrepræsentanter

  • Jens Uldum Erlandsen, Molekylær medicin
  • Rikke Møller Larsen, Molekylærbiologi
  • Johanne Lauritsen, Molekylærbiologi
  • Malthe Kjær Bendtsen, Molekylærbiologi
  • Observatør: Studenterstudievejleder for Molekylær medicin Morten Øgelund Overgaard (studievejleder.molekylaermedicin@au.dk
  • Observatør: Studenterstudievejleder for Molekylærbiologi Trine Juul-Kristensen (studievejleder.molbio@au.dk)  

Bachelor- og kandidatuddannelse i Nanoscience (18)

Studenterrepræsentanter